7 chýb, ktoré robíš so svojim psíkom


Čo podceňujeme a čo zanedbávame? Aké sú najčastejšie chyby, ktoré majitelia svojich psíkov robia na pravidelnej báze?


Čo je podstatné a čomu by sme sa mali naozaj pri výchove ale aj pri bežnom živote so psíkom vyhnúť?


Veríme, že Ti článok pomôže byť pánom každej situácie a dokážeš mať život so psíkom šťastnejší a jednoduhší život.


dve-stenata-sa-hraju-s-loptickou

1. NEDOSTATOČNÁ SOCIALIZÁCIA

Mnohí ľudia socializovanie svojho psíka podceňujú a zanedbávajú. Z našich skúseností je to chyba pretože psík je v kontakte s inými psíkmi už od narodenia a je to pre neho prirodzené byť v kontakte s inými psami, rôzneho druhu. Čo sa môže stať ak sa psík nesocializuje?


Psík sa môže báť a pred ostatnými utekať alebo v horšom prípade môže na cudzích chlpáčov zaútočiť. Najlepšie urobíš ak budeš čo najčastejšie chodiť do psieho parku, na cvičisko alebo len tak okolo svojho domu/paneláku kde sa zoznámiš s miestnymi psíčkarmi a možno si nájdeš nových kamarátov aj ty, avšak najdôležitejšie je, že sa Tvoj psík bude cítiť oveľa lepšie, keď sa bude môcť zahrať so svojimi štvornohými kamarátmi.


Psa často držíme ako v bavlnke, vo svojej bubline ďaleko od vonkajších vplyvov, aby si náhodou neublížil. Odborníci však radia, že základnú fázu socializácie treba vykonať do 5. mesiaca. Avšak pri socializácií platí pravidlo – lepšie neskoro, ako nikdy, preto sa neboj a socializuj sa spoločne so svojím psíkom a pamätaj, socializácia by nemala byť násilná, ale dobrovoľná, preto svojho chlpáča nikdy do ničoho nenúť :)

2. PODCEŇOVANIE VYCHÁDZOK

Čo urobíš keď sa ti nakopia školské alebo pracovné povinnosti? Samozrejme, ako prvé ukrojíš dlhé vychádzky so svojim psíkom.


Ak však pes nemá dostatok pohybu, začne sa jeho správanie zhoršovať, napríklad nebude poslúchať, prestane sa chcieť učiť nové povely a jeho nevybláznená energia sa môže kľudne preukázať vo forme „poriadneho“ neporiadku v Tvojej domácnosti.


V najhoršom prípade však môže Tvoj chlpáč upadnúť do depresie a to je určite situácia, ktorú zaziť nechceš.

pes-s-hrackou-v-papuli-v-prirode
pes-a-donut-na-tanieri

3. KŔMENIE PSÍKA Z TANIERA

Toľkokrát sa dostávame do pasce smutných očí, ktoré na nás pozerajú, keď jeme večeru alebo robíme niečo pre seba v kuchyni.


Pozerajú sa, plačú, ich príbehy sa rozplývajú a nakoniec sa vzdáme. Alarmujúcou skutočnosťou je, že viaceré potraviny môžu našim psom uškodiť.


Orechy, cibuľa, hrozno, soľ cesnak či čokoláda môžu spôsobiť psom vážne zdravotné ťažkosti.

Najlepším riešením je teda nechať psíka večerať s tebou, ale zo svojej misky a so svojím jedlom :)

4. SPOĽAH NA MAŠKRTY

Možno aj ty sa príliš spoliehaš na to, že rôznymi odmenami v podobe maškŕt získaš poslušného a pokojného psíka. Žiaľ, neustále kŕmenie maškrtami škodí nielen zdraviu psov, ale komplikuje aj ich následnú poslušnosť a výcvik.


Tvoj chlpáč by mal Tvoje povely počúvať aj bez toho, aby za každým dostal maškrtu.

Maškrty sú však skvelou cvičebnou pomôckou a niekedy si psík skutočne chutnú odmenu zaslúži.

5. OČKOVANIE PSÍKA

Aj napriek tomu, že očkovanie je za posledné roky stále viac kritizované, netreba zabúdať, že vďaka prísnym očkovacím plánom sa pod kontrolu podarilo dostať viaceré nebezpečné.


Každý očkovaný pes pomáha znižovať alebo predchádzať epidémii, očkovanie tak nielen že chráni život Vašeho vlastného psa, ale tiež životy ostatných zvierat.

high-five-so-psom-so-satkou
strihanie-pazurov-psovi

6. STRIHANIE PAZÚRIKOV

Je ľahké zabudnúť na orezávanie nechtov Tvojho psíka, ale musí to byť priorita. Príliš dlhé nechty môžu ovplyvniť chôdzu psa a nedajú sa prehliadnuť.


Pri orezávaní nechtov Tvojho psa sa uisti, že nie sú príliš krátke. Je dôležité nájsť žilu, ktorá preteká nechtom, a dávaj pozor, aby si ju nevyrezala.


Ak máš ty alebo Tvoj pes nejaké výhrady k tomuto postupu, navštív svojho veterinárovi, určite však nezabúdaj na prevenciu.

7. NEDOSTATOK VOĽNÉHO POHYBU

Tak ako je sloboda dôležitá pre fyzické i psychické zdravie nás ľudí, tak je to aj v prípade psíkov. Tvoj psík určite ocení, ak ho raz za čas vezmeš na miesta, kde sa môže do radosti vyblázniť.


V neposlednom rade to oceníš aj ty, pričom ho nemusíš stále držať na vôdzke, aj keď samozrejme naše vôdzky vyrábame tak, aby sa ti držali čo najpríjemnejšie :)


Ak hľadáš miesta, kde sa vyblázniť, určite sleduj náš BaconBlog, v ktorom budeme pravidelne zverejňovať tipy na vychádzky a výlety.

Teraz už vieš, na čom všetkom môžeš pracovať aby bol Ty a Tvoj psík šťastnejší.


Ak plánuješ so svojim psíkom trénovať nové triky a správne návyky, dopomôcť Ti môžu skvelé holistické pamlsky plné kvalitného mäska!

Spracovala: KF

Sleduj náš príbeh na Instagrame

Pridaj sa do komunity Bacon&Balucci

Nezmeškaj tipy a články, náučné aj zábavné videá, zľavy a mnoho iného!

Vložením e-mailu súhlasíš s podmienkami ochrany osobných údajov