Ako chrániť psa pred kliešťom?


Obdobia s príjemnými teplotami nás nenechajú sedieť doma. V takých dňoch sa viacerí z nás vydáme s chlpáčmi na vychádzku do prírody.


Určite poznáš ten pocit, keď kráčaš lesmi a lúkami, cítiš ako ti slnečné lúče hladia pokožku a tvoj psík šťastne pobehuje všade okolo teba.


Užívaš si prírodu plnými dúškami, no tvoj vnútorný hlas ti stále šepká: Dúfam, že môj psík nechytí žiadneho kliešťa!


pes-zyva-pri-kvetoch-jazyk-psa

Kliešte - kedy a kde?

Sezóna kliešťov prichádza s prvými jarnými lúčmi na prelome marca a apríla a končí s prvými mrazmi.


Kliešte obľubujú trávnaté porasty a kríky veľkosti od 20 cm po 1 m.

Ahoj, ja som kliešť!

Som cudzopasník, inak povedané - parazit. Živím sa krvou človeka alebo domácich a divých zvierat.


Tvojho štvornohého miláčika ohrozujem najmä v oblasti hlavy, uší, krku a labiek. Miesto, kde sa prisajem je začervenané, opuchnuté a často aj bolestivé.


Medzi načastejšie choroby, ktoré spôsobujem psíkom je babezióza, lymská borelióza a ehrlichióza. Avšak, tomuto všetkému sa dá predísť.

kliest-na-liste

Ako sa naučiť chrániť psíka pred parazitmi?

Včasná a správna prevencia je najlepšou a najúčinnejšou metódou na ochranu psíka proti kliešťom. Aj keď stopercentná ochrana pred kliešťami neexistuje, používaním vhodných metód môžeme výrazne znížiť riziko nákazy.


Ak je už neskoro a nájdeme na psíkovi kliešťa, je dôležité ho čo najskôr vybrať. Možností ako psíka brániť pred kliešťom je niekoľko, poďme sa na niektoré z nich spoločne pozrieť.

6 tipov pre správnu a včašnú ochranu psíka proti kliešťom

pes-u-veterinara-s-panickou-vakcinacia

1. Vakcinácia

Očkovanie proti kliešťom povinné nie je. Odporúča sa, ak sa psíky pohybujú v oblastiach s vysokým výskytom kliešťov a taktiež pre lovecké psy, ktoré sa väčšinou zdržiavajú v hustých lesoch.


Vakcína nie je účinná proti prisatiu kliešťa, bráni však pred vznikom ochorenia. Očkovanie sa odporúča mimo kliešťovej sezóny, resp. v zimných mesiacoch, nakoľko vakcína nemá okamžitý účinok.

2. Obojky proti kliešťom a blchám

Aniparazitné obojky sú skvelým spôsobom ako sa rýchlo a na relatívne dlhý čas zbaviť neželaných návštevníkov. Veľkou výhodou je rýchla a ľahká aplikácia a dlhodobý účinok.


Obojky podľa účinných látok chránia 4 až 8 mesiacov. Účinná látka sa z obojku uvoľňuje postupne a dostáva sa na celý povrch tela zvieraťa.


Pre správnu funkciu obojku je dôležité aby bol v kontakte s kožou a utiahnutý tak aby sa pod neho zmestili dva prsty.


Antiparazitné obojky sú vhodné pre psíkov každej veľkosti a dĺžky srsti.

Pri zanesení nečistôt a zašpinení obojku sa znižuje jeho účinnosť, preto je potrebné ho pravidelne čistiť.

psy-s-obojkom-proti-kliestom-a-blcham

3. Pipety / Spot-on

Ide o kapsulu s tekutinou, ktorá sa nanáša priamo na kožu za krk a medzi lopatky. Niektoré pipety obsahujú aj iné látky navyše, ktoré svojím repelentným účinkom odpudzujú komáre či iné bodavé muchy.


Pipety sú vhodné pre šteniatka aj pre kojace sučky. Pri používaní pipety by sa psík nemal kúpať 2 až 3 dni pred a aj po aplikácii na kožu. Nevýhodou je pomerne kratšia doba účinnosti, čo je 1 mesiac proti kliešťom a 1 až 3 mesiace proti blchám.


Účinnosť znižuje tiež voda a časté kúpanie psíka. Niekedy sa môže v mieste aplikácie pipety vyskytnúť kožná reakcia.


umyvanie-psa-sp-samponom

4. Šampóny a spreje

Nanášanie sprejového prípravku alebo šampónu je pre niektorých psíkov nepríjemné a vyžaduje si opatrnosť, preto sa tieto prípravky nepoužívajú často.


Dôležité je použiť dostatočné množstvo prípravku a rozniesť ho rovnomerne po celom tele psíka. Spreje aj šampóny majú krátkodobý účinok. Účinné sú jeden, maximálne dva mesiace.

5. Tablety

Medzi najnovšie prípravky proti kliešťom a blchám môžeme zaradiť tablety. Ich účinok nastupuje už 8 až 12 hodín po aplikácii.


Poznáme tablety s rôznou dĺžkou účinnosti - od 4 týždňov po 3 mesiace. Väčšinou sú tablety ochutené, preto ich psy bez problémov prehltnú.


Tablety sú vhodné pre psíkov od hmotnosti 1,5 kg alebo od ôsmeho týždňa veku psíka. Nevýhodou však je, že účinkujú až po kontakte parazita s krvou psíka.

pes-u-veterinara

6. Prírodné prípravky

Poznáme aj majiteľov psíkov, ktorý nechcú pre svojho miláčika použiť chemický prípravok alebo je ich psík veľmi citlivý, prípadne na niektoré látky alergický. Práve v týchto prípadoch sa odporúča použiť niektorý z alternatívnych prípravkov na prírodnej báze.


Veľké množstvo z nich si môžete jednoducho pripraviť aj sami doma, avšak účinnosť je neurčitá a veľmi individuálna.

V súčasnosti sa využíva napríklad sprej z mandľového oleja, jablčný ocot alebo levanduľa.

Teraz už o kliešťoch vieš všetko, čo potrebuješ. Tak šup do prírody.

Spracovala: KF

Sleduj náš príbeh na Instagrame

Pridaj sa do komunity Bacon&Balucci

Nezmeškaj tipy a články, náučné aj zábavné videá, zľavy a mnoho iného!

Vložením e-mailu súhlasíš s podmienkami ochrany osobných údajov