Ako udržať psíka mentálne čulého?


Rozmýšľali ste niekedy nad tým, či je možné zvýšiť inteligenciu psa?


Možno ste sa už stretli so stravou pre psov, ktorá by údajne mala zlepšiť inteligenciu psíka. Ich inteligenciu nevieme merať prostredníctvom IQ testov ako u nás, ľudí, preto je ťažké potvrdiť alebo vyvrátiť úspešnosť takejto stravy.


maly-pes-s-velkymi-usami-oranzove-pozadie

Ak však chceme, aby náš havkáč mal silnejší a vyrovnanejší mozog, dôležitá je stimulácia už počas raného šteňacieho veku. Mozog šteňaťa by sa dal prirovnať k špongii – nasáva všetky zážitky svetelnou rýchlosťou. 


Ak je takýto psík často stimulovaný, jeho mozog bude väčší, s väčším počtom buniek a viacerými prepojeniami medzi nimi. Ak chceme psíka pozitívne ovplyvniť v jeho vývoji , je dôležité vytvoriť mu čo najlepšie prostredie.


Pravidelný výbeh, stretávanie nových psov a ľudí, cestovanie na nové miesta alebo krátky tréning agility sú základnými bodmi stimulácie vášho štvornohého inteligenta. 

Naopak psík, ktorý nemá dostatočné stimuly, ako napr. aj menšiu interakciu s inými psami alebo ľuďmi, bude mať menší mozog. Psík je v takom prípade nevyrovnaný, smutný a nevýrazný, akoby bez života. 


Na to, aby bol psík neustále mentálne čulý, mu treba ustavične poskytovať možnosť skúmať nové veci. Ak sa psík nudí, je viac než pravdepodobné, že si vybuduje deštruktívne správanie. Jeho negatívna energia sa tak môže podpísať aj na vašom nábytku.

Ak ako správny majiteľ psíka dbáte aj na jeho mentálne zdravie, určite vám k jeho stimulácii pomôžu rôzne kreatívne spôsoby:  


1. Buďte kreatívny v nových trikoch. Ak ste už prešli cez základné povely ako „sadni“, „zostaň“ alebo „k nohe“, poskytnite psíkovi mentálne výzvy a skúste nakombinovať niekoľko povelov, napríklad: „aport a sadni“.


2. Interaktívne hry. Vášho psíka ste už pravdepodobne vybavili pískacími hračkami. Čo tak mu trochu rozhýbať mozgové závity? Skvelou formou stimulácie je napr. nechať psíka zistiť, v ktorej ruke môžete držať odmenu. Rovnako výborné sú skladačky, do ktorých viete ukryť odmeny a psa motivujú zistiť, ako ich dostať von.


3. Obmieňanie trás prechádzok. Skúste napríklad iný park, psík bude nadšený z oňuchávania nového prostredia.


4. Psy sú spoločenské zvieratká, preto ich treba socializovať. Naplniť ich sociálne aktivity je možné organizovaním spoločných vychádzok s kompatibilnými psami.

pes-s-panickou-u-veterinara

Dôležité je spomenúť, že všetko má svoje hranice a nadmerná stimulácia psíka môže uškodiť a viesť k poruchám správania a agresivite. 


Prehnaná stimulácia môže vyzerať tak, že psík pristúpi k inému psovi tvárou v tvár s vyplazeným jazykom, lapajúc po dychu a ťahá vôdzku, či šteká. Takýto psík je nekontrolovateľný a najvhodnejšie je ho odviesť preč od toho, čo ho nadmerne stimuluje a počkať, kým sa upokojí.


Dobrý majiteľ svojmu psíkovi inštinktívne rozumie, je schopný chápať svet, v akom jeho psík žije. Aby naši havkáči boli čo najšťastnejší a najvyrovnanejší, snažme sa provokovať ich myseľ, aby nás oni na oplátku nevyprovokovali rozhrýzeným gaučom :)

Spracovala: KF
Zdroj: Cesar Millan - Krátka príručka pre majiteľa šťastného psíka (2013)

Sleduj náš príbeh na Instagrame

Pridaj sa do komunity Bacon&Balucci

Nezmeškaj tipy a články, náučné aj zábavné videá, zľavy a mnoho iného!

Vložením e-mailu súhlasíš s podmienkami ochrany osobných údajov