KOŽA | LEATHER

Spracovanie kože

Kým sa obojok dostane na krk tvojho psíka, koža dovtedy prejde viacerými procesmi. Jeden z najdôležitejšich procesov, ktorý určuje kvalitu a vlastnosti kože je činenie. Činenie je spôsob farbenia a stvrdzovania kože, ktorý spočíva vo zviazaní kožených vlákien.


My vieme, že psíkovia si zaslúžia mimoriadnu starostlivosť, preto pri výrobe obojkov používame jedine prírodne trieslo-činenú kožu. Na činenie trieslovinami sa používa hlavne kôra stromov. 


Prírodné činenie je tradičný ekologický proces a ľudia ho používajú už od staroveku. Celý proces trvá aj niekoľko mesiacov, čo umožnuje farbe preniknúť do hlbokých štruktúr kože. Preto naše ručne vyrábané výrobky pri pravidelnej starostlivosti o kožu nepúšťajú farbu.


Koža vyčinená kôrou stromov je tvrdšia a vodeodolná. Preto sa pri našich obojkoch v prvých dňoch môžeš stretnúť s väčšou tuhosťou a mierne ťažšou manipuláciou. Po pár dňoch používania sa koža prispôsobí Tvojim pohybom a psíkovi, čím sa manipulácia stane prirodzene ľahkou.


Na opačnom póle sa nachádza koža činená chrómom, ktorú zásadne nepoužívame. Činenie chrómom je novodobý chemický proces, ktorý trvá len niekoľko dní. Až približne 90% všetkých kožených výrobkov sveta je vyrobených z kože činenej chrómom. Bacon&Balucci k nim rozhodne nepatrí!

Ako by vyzeraL svet bez kože?

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako by to vyzeralo, keby sme prestali používať pravú kožu?


Častokrát sa u ľudí stretávame s názorom, že spracovanie surovej kože za účelom výroby doplnkov je neekologický zásah do prírody. Vraj existujú aj oveľa šetrnejšie materiály, za dostupnejšiu cenu a s dlhšou životnosťou.


Je tomu ale naozaj tak? Poďme si to spočítať.


Z každej kravičky, ktorú porazia, sa zúžitkuje len 45% celkovej hmotnosti na primárny účel - mäso a mäsové výrobky. Každoročne je údajne porazených až 240 miliónov (240 000 000) kráv, čo činí tony zvyškových koží.


Jedna nespracovaná koža váži približne 42,5 kilogramu. Ak by sme túto kožu nespracovali, dostali by sme po vynásobení číslo, ktoré sa rovná tisícnásobku (1000x) váhy Eiffelovej veže, teda približne 10 miliónov (10 000 000) ton kože ročne.


Vieš si to predstaviť? Tento nevyužitý materiál by sme tak museli spracovať iným spôsobom a to napríklad spálením, alebo vyhodením na smetisko. To by nebolo príliš šetrné.


A kedže stále potrebujeme materiál na výrobu doplnkov, nábytku alebo sedadiel do auta, používali by sme výhradne syntetické materiály, ktoré sú vyrábané z plastu. 


Plast má síce v súčasnosti univerzálne využitie, ale prečo ho používať tam, kde to nie je potrebné a znečisťovať planétu ešte viac?


My v tom teda máme jasno a aj naďalej ostávame pri výrobe verní jedinému materiálu - pravej koži.


A čo ty? 

rucne-spracovanie-pravej-koze-dielna-ihla-nit

Čo o nás hovoria zákazníci na Heureke?

No predsa samé dobré veci :) 

Čo o nás hovoria zákazníci na Heureke?

heureka-zakaznik

Boris

zakúpené v Bacon&Balucci

100%

Odporúča obchod

 • skvelé a krásne vyrobené produkty

 • ručná práca

 • skvelá komunikácia

 • rýchle doručenie

Skvelá komunikácia, produkty a služby. Remeselná výroba, ktorú treba podporiť. Už moja štvrtá objednávka. Ďakujem.

heureka-zakaznik

Overený zákazník

zakúpené v Bacon&Balucci

100%

Odporúča obchod

 • krásne a kvalitné slovenské výrobky pre psíkov

 • super výber

 • výhodné ceny

 • chutné pamlsky

 • skvelá komunikácia

 • rýchle dodanie

Veľmi milí a ochotní majitelia, skvelá komunikácia s nimi :) spravia aj špeciálnu a nezvyčajnú požiadavku :)) radosť nakupovať v tomto obchode. moc ďakujem ešte raz.

heureka-zakaznik

Aňa

zakúpené v Bacon&Balucci

100%

Odporúča obchod

 • Velmi pekne vyrobky

 • Vyrobene na Slovensku

 • Vyborna komunikacia

 • Rychle dorucenie

Super obchod, super doplnky a vyrobky pre psikov. Odporucam vsetkymi desiatimi a dakuje aj moj psik Davi. Velmi kvalitny obojok, ktory nam bude sluzit snad po cely zivot. Pamlsky a hracky za super ceny. Dakujeme

Sleduj náš príbeh na Instagrame

Pridaj sa do komunity Bacon&Balucci

Nezmeškaj tipy a články, náučné aj zábavné videá, zľavy a mnoho iného!

Vložením e-mailu súhlasíš s podmienkami ochrany osobných údajov